NÁVOD: Jak si nainstalovat e-občanku

Návod jak si nainstalovat edoklady, eobčanku, elektronický občanský průkaz do mobilu

Jak si do mobilu nainstalovat aplikaci eDoklady a vložit do ní svůj občanský průkaz

V nadcházejících hodinách a dnech se mnoho obyvatel České republiky zajímá o možnost nahrání občanského průkazu do svého mobilního telefonu. Od dnešního data, tedy 19. ledna 2024, je tato operace konečně oficiálně povolena. Ačkoliv úřady oficiálně uznají platnost občanského průkazu v mobilu až od 20. ledna, aplikace je již k dispozici v App Store a Google Play. Pokud tedy chcete mít svou občanku v mobilu co nejdříve, následující návod vám ukáže, jak na to. Nemusíte se obávat, není to nic komplikovaného, spíše naopak.

Jak si zprovoznit svou e-občanku

Identita občana – ztotožnění se
  1. Stáhnete si a nainstalujete aplikaci eDoklady (Stáhnout pro iPhone / Stáhnout pro Android).
  2. Po instalaci spustíte aplikaci eDoklady a vyberete možnost “Registrovat se“. Následně zvolte metodu, kterou chcete použít k přihlášení.
  3. Projdete procesem přihlášení k Identitě občana, přihlásíte se svým zvoleným přihlašovacím prostředkem podle vaší obvyklé praxe.
  4. Vyčkáte na dokončení první fáze registrace, během níž budete zaregistrováni do aplikace eDoklady během několika vteřin.
registrace.png
Zvolte pomocí čeho se chcete přihlásit ke své Identitě občana
registrace-2.png
Registrace v aplikaci eDoklady pro zpřístupnění e-občanky
Zabezpečení a nastavení
  1. Zajistěte bezpečnost aplikace pomocí biometrie. Po dokončení první části registrace do aplikace eDoklady je důležité důkladně zabezpečit aplikaci. Pokud váš mobilní telefon podporuje bezpečné biometrické ověřování (např. rozpoznávání obličeje nebo skenování otisků prstů), aplikace vás vyzve k povolení biometrie. Tím nejen zvýšíte úroveň zabezpečení svých údajů, ale také si usnadníte budoucí přihlašování.
  2. Nastavte zabezpečení aplikace pomocí PINu. Bez ohledu na to, zda povolíte biometrii, je nutné nastavit číselný PIN pro aplikaci eDoklady. Tento PIN slouží k přihlašování do aplikace a v situacích, kdy by biometrické ověření selhalo. Minimální délka PINu je čtyři číslice, ale z hlediska bezpečnosti doporučujeme volit šesti- až osmimístné kódy. PIN musíte zadat dvakrát za sebou pro ověření.
  3. Povolte přístup aplikace k Bluetooth a fotoaparátu. Při použití mobilní čtečky je nezbytné mít aktivovanou funkci Bluetooth. Aplikace vás proto požádá o povolení přístupu k Bluetooth. V případě ověřování na přepážce budete muset naskenovat QR kód pro spojení s ověřovatelem, a k tomu aplikace potřebuje povolení přístupu k fotoaparátu. Pokud by v budoucnu došlo k odebrání těchto oprávnění, aplikace vás v okamžiku, kdy budou nezbytná, opětovně vyzve k jejich povolení.
biometrie_eobcanka_edoklady_zabezpecene_prihlasovani.png
Nastavte si biometrické přihlašování do aplikace eDoklady pomocí otisku prstu nebo Face ID pro vyšší bezpečnost vaší e-občanky
zabezpeceni_eobcanka_edoklady_pin_kod.png
Pro případ, že se nebudete moci ověřit pomocí biometrie, nastavte si i PIN kód
A to je vše!

Po úspěšném absolvování registračního procesu aplikace automaticky připojí váš občanský průkaz a oznámí, že je připravena k používání. Připojení občanského průkazu může být rychlé, ale v ojedinělých případech může trvat déle. Dejte aplikaci čas a buďte trpěliví. Samotné připojení občanského průkazu proběhne automaticky, není potřeba žádná další akce z vaší strany.

eobcanka_edoklady_uspesna_registrace_aplikace.png
Gratulujeme k úspěšnému zprovoznění vaší e-občanky.